nacestach.wz.cz

  hory . cestování . horolezectví . fotografie


  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Download
Weblinks
Ankety
TOP 15

Rozšírené vyhledávání

  Seznam rubrik
mínus Alpy
mínus Informace na cesty
mínus Korsika
mínus Lyžování
mínus Norsko
mínus Zdraví na cestách

  Fotogalerie

Korsika 2002

Vysoké Taury 2001


  Vyhledávání  KontaktICQ - 253505941

Odkaz na tyto stránky

použijte tento gif

Copyright © Filip Zelníček 2004 - 2005


Vysoké Taury 2001
Vydáno dne 04. 06. 2004 (1766 přečtení)

Výstup na horu Klockerin - 3419 m.n.m.
úterý 18. 7. 20001 

Vyrážíme cca v 19. hodin od Dromova příbytku směr Rakousko - Vysoké Taury ve složení: Bery, Dromedár, Jeff, Kódl a Zelda. Naším hlavním cílem je zdolat Grossglockner (3770 m.n.m.) Meletzkiho hřebenem.

středa 19. 7. 2001

Asi ve 3. hodiny ráno přijíždíme do vesnice Ferleiten (cca 1100 m.n.m. - začátek placené silnice Grossglockner Hochalpenstraße) vybalujeme věci a ve 4. hodiny za svitu našich čelovek vyrážíme směrem na chatu Scharzenberghütte. Po horských pastvinách stoupáme vzhůru, cestou se vyhýbáme stádu dosti natvrdlých krav - a na námi vykřikované povely jako "Huš!", "Kšá!" či "Uhni krávo", naprosto nereagují. Ve výšce cca 2000 m.n.m přecházíme po zavěsné lávce horskou bystřinu a po dalších asi dvouchstech výškových metrech nás již "vítá" chata Schwarzenberghütte (2269 m.n.m.). Po mírném občerstvení a dialogu se silně na čechy vysazeným chatařem pokračujem po skalním ostrohu k ledovci Hochgruberkess. 

Ve výšce cca 2500 m.n.m jsem u ledovce, nasazujeme mačky, do rukou bereme cepíny, navazujeme se na lano do družstva a stoupáme po ledovci vzhůru směrem k Gruberschartenbivak. Po cestě nás několikrát halí mraky, počasí se nám začíná dost rapidně horšit. Sedáme a čekáme až se to roztrhá, nic jinýho se totiž dělat nedá - dohlednost asi 20 m. Po chvíli se to zlepšuje cca na 50 m, takže pokračujeme. 

Asi 100 výškových metrů pod Gruberschartenbivak překonáváme poměrně nepříjemnou odtrhovou trhlinu (Bery do ní hrdinně zahučel) a po úbočí Klockerinu dorážíme již za silného větru cca v 17 hodin ke Gruberschartenbivak (3092 m.n.m). Bivakovku jsme okamžitě (díky její silné podobnosti) přejmenovali na "Lunochod". 

Zalezáme do spacáku a všichni asi na 2 hodiny usínáme (vystoupaných 2000 výškových metrů za cca 12 hodin je na každém z nás znát). Po 2 hodinách se probíráme, vaříme spoustu čaje, něco pojídáme a opět uleháme. V noci poměrně solidní vichřice a s Lunochodem to solidně mlátí a mě napadají myšlenky, že kdyby se kotvící lana "Lunochodu" urvaly, tak se budeme kutálet nejspíš až do Vídně.

čtvrtek 20. 7. 2001

Vstáváme asi v 6 hodin něco jíme a pijeme opět hodně čaje. Rozhodujeme se zanechat bágly v "Lunochodu" a po hřebeni vystoupit na vrchol Klockerinu (3419 m.n.m) a případně pokračovat na Gr. Wiesbachhorn (3564 m.n.m). Takže asi v 8.30 vyrážíme, sebou bereme pouze 40 m lano, jdeme bez maček (blbost nikomu to nedoporučuju). 

Během výstupu silný vítr ale počasí se mírně zlepšilo. Asi v deset hodin jsme na vrcholu 3419 metrů vysokého Klockerinu vzhledem k velice nestálému počasí a v neposlední řadě díky tomu, že jsme mačky nechali v boudě se rozhodujeme nepokračovat na Wiesbachhorn a sestupujeme zpět k bivakovce. Zde bereme zanechané batohy a vydáváme se směrem do sedla Ob. Bockkar (3200 m.n.m.) ze sedla za silného větru a sněžení sestupujeme po úbočí masivu Bären k chatě Oberwalder Hütte (2973 m.n.m) po krátkém odpočinku na chatě sestupujeme po ledovci Südl Bockkar - Kess směrem k chatě Hofmanns Hütte (2444 m.n.m). Pod chatou Oberwalder se díky ubývající nadmořské výšce sněžení mění v déšť. 

Asi v 16 hodin dorážíme k chatě Hofmanns Hütte, chata je zavřená, ale má otevřený "wintrraum", takže zalézáme dovnitř, zjišťujeme že ve vnitř už jsou nakvartýrovaný tři češi; říkají že se už dvakrát pokoušeli o Grossglockner, ovšem při pohledu na jejich vybavení to typujeme spíše na dvounásobný pokus o sebevraždu. Počasí je čím dál horší, naproti chatě by měl být vidět přes ledovec Pastrezenkess masiv Grossglockneru ovšem počasí je natolik "kvalitní", že není vidět vůbec nic. Asi v osm jdeme spát se slovy: "Uvidíme ráno." 

pátek 21. 7. 2001

V pátek ráno vidíme, že je to to samý a možná ještě horší. Přes noc napadlo asi třicet čísel sněhu, dohlednost je asi 70 m, z oblohy se nám na hlavy snáší déšť se sněhem - no prostě humus. Takže padá rozhodnutí to zabalit. 

Asi v 7.30 vyrážíme směr Franz - Josefs Höhe. Jelikož cesta z Hofmanns Hütte na Franz - Josefs Höhe  je toho času kvůli rekonstrukci tunelu uzavřená, musíme sestoupit asi 150 metrů dolů na ledovec Pastrezenkess. Dole na poměrně kompaktním ledovci nasazujeme mačky a vydáváme se po něm pod vyhlídku Franz - Josefs Höhe což je cca 500 m po dolů po ledovci. Poté stoupáme asi 200 výškových metrů na Franz - Josefs Höhe konečné stanici Grossglockner Hochalpenstraße a mnoha turistů a výletníků.

 Po krátké pauze na Franz - Josefs Höhe kde se domlouváme na dalším postupu se vydáváme  dolů po Grossglockner Hochalpenstraße a po asi 1 km odbočujeme do leva k jezeru Maßfeld Stausse. Za jezerem nastupujeme do morény a stoupáme vzhůru do sedla mezi vrcholy Scharte a Spielmann. Počasí nám ale opět ukazuje svou nevlídnou tvář, začíná opět hustě sněžit a nízká oblačnost nám neumožňuje patřičnou vizuální orientaci; dohlednost asi 30 m; takže sedlo západně míjíme a dostáváme se do strmých svahů Scharte. Zde po mírně přiostřené výměně názorů mezi mnou a Dromem, kdy já, vzhledem k takřka nulově možné vizuální orientaci a množství čerstvě napadaného nesoudržného sněhu navrhuji návrat na Grossglockner Hochalpenstraße a návrat po silnici do Ferleitenu. Drom navrhuje sestoupit o cca 200 metrů níže a pokusit se i přes nepřízeň počasí cestu přes sedlo najít. Nakonec volíme sestup na Grossglockner Hochalpenstraße po které se chceme pěšky vrátit do Ferleitenu.

 Asi po 2 hodinách úmorného pochodu po silnici v deštivém počasí si uvědomujeme nesmyslnost našeho počínání a stopujeme linkový autobus, za lístek do Ferleitenu od nás šofér inkasuje něco kolem 80 schilinků na osobu . Cesta autobusem nám trvá takřka 45 min a vzdálenost kterou jsme hodlali urazit pěšky odhadujeme na dobrých 40 km takže cetsta "po svých" by nám trvala s plnými bágly nejméně den a půl. 

Ve Ferleitenu ze sebe sundáváme mokré oblečení  nasedáme do auta a vyrážíme směrem domů.

Filip Zelníček - Zelda

 


Autor: Filip | Komentáře: 3 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

  Krátce

23.01.2006: Příběh se šťastným koncem
Zimní hory jsou plné nástrah! Své už o tom ví nejeden outdoorák. Autentickou výpověď zbloudilého lyžaře (a vodáka) nyní přináší HYDROmagazin.cz.

23.01.2006: Kanin
Po dlouhé době přidán popis výstupu na Kanin v Julských alpách


  Užitečné linky


  Anketa
Jaké používáte membránové oblečení (bunda, kalhoty)?

Gore-Tex
769  (769 hl.)
Gore-Tex XCR
771  (771 hl.)
Gelanots
751  (751 hl.)
Kombinace Gore-Tex a Gelanots
685  (685 hl.)
Jinná
726  (726 hl.)
Nepoužívám
676  (676 hl.)

Celkem hlasovalo: 4378Online Game

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS